Obserwujemy spadek cen nieruchomości w Międzyzdrojach i okolicach

administrator 10 listopada 2022

W rejonie Międzyzdrojów to przede wszystkim większa powściągliwość klientów gotówkowych doprowadziły do spadku cen nieruchomości. W niedługiej perspektywie prawdopodobnie dojdą kolejne czynniki, które doprowadzą do wyraźniejszych obniżek cen nieruchomości. W naszym biurze, od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację i spadki cen ofertowych na rynku mieszkań używanych czy nieruchomości gruntowych. Spadki te są jednak o wiele bardziej znaczące, jeżeli uwzględnimy również inflację. Obecnie wydłużający się czas sprzedaży mieszkania czy domu – niezależnie od ewentualnej obniżki pierwotnej ceny – powoduje realną stratę dla sprzedającego. Obniżenie cen jest bardziej zauważalne na rynku wtórnym niż na rynku pierwotnym.

Z jednej strony rośnie inflacja, co spowodowane jest podwyżkami cen energii, transportu czy materiałów budowlanych. Pojawia się presja płacowa po stronie wykonawców, dlatego budowa nowych mieszkań czy apartamentów w naszym regionie będzie droższa. Istnieje też ograniczona liczba działek budowlanych, na których można je wznosić.

Obserwujemy, także spore wahania, w ostatnich miesiącach, dla gruntów budowlanych. Schłodzenie widać także w przypadku zainteresowania Polaków i inwestorów zza granicy, budownictwem jednorodzinnym.

Zgodnie z danymi GUS, w III kw. 2022 r. w Polsce inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę 22 151 domów jednorodzinnych. Wynik osiągnięty w III kw. 2022 r. był o 27 proc. niższy względem III kw. 2021 r.
Spadek zainteresowania budownictwem jednorodzinnym wyraźniej widać jednak w liczbie uzyskiwanych pozwoleń na budowę. W III kw. 2022 r. zanotowano 21 882 pozwolenia, co oznaczało spadek o 35,8 proc. względem analogicznego okresu 2021 r.

Czy w Międzyzdrojach pojawi się „syndrom Kołobrzeski”? 

Od wielu lat ceny nieruchomości w Międzyzdrojach rosły napędzane bezprecedensową nadwyżką popytu nad podażą. W konsekwencji boom przyciągał inwestorów kupujących nieruchomości najczęściej na wynajem. Tymczasem, w większym Kołobrzegu, przy pasie nadmorskim w kierunku Ustronia Morskiego, w ostatnich latach wybudowano tysiące tzw. apartamentów. Przyciągały one wielu inwestorów z Polski, jak i zza granicy atrakcyjnymi cenami i położeniem. Jak się później okazało, przez ogromną podaż ofert wynajmu krótko terminowego z pięknymi i nowymi apartamentami, konkurencyjność sprawiła, iż ceny za pobyt wypoczynkowy w tym miejscu, znacząco spadły.

Konsekwencją spadku cen wynajmu krótkoterminowego była znacznie mniejsza rentowność inwestycji, niż pierwotnie zakładano. Dodajmy, że znaczna część zakupów tych nieruchomości była finansowana z kredytów inwestycyjnych. Wzrost kosztów utrzymania, znaczna konkurencja sprawiły, że powstał dość duży rynek wtórny „nowych apartamentów”. Czy przyszłe, już wkrótce finalizowane duże inwestycje na terenie naszego miasta, doprowadzą do spadku cen za wynajem krótkoterminowy? Popyt., atrakcyjność i promocja naszego miasta zweryfikuje odpowiedź na to pytanie… 

Jak dobrze sprzedać nieruchomość w obecnych czasach? 

Jak się Państwo mogą spodziewać… tak, oczywiście, że przez nasze Biuro Nieruchomości — Promohouse  ;))). Z opisanych wyżej przyczyn, w obecnych czasach, będzie Państwu trochę trudniej sprzedać samodzielnie nieruchomość. Jednak opisane sytuacje wskazują, iż warto skorzystać z naszego biura nieruchomości, gdyż oferujemy Państwu prezentacje naszych ofert na rynku niemieckim, wykorzystujemy najnowsze technologie do prezentacji nieruchomości (skanery cyfrowe, drony, aparaty), stale dbamy o jakość naszych ofert, a przede wszystkim stale inwestujemy w promocję naszych ofert. To od Państwa zależy czy nieruchomość chcecie sprzedać… czy sprzedawać? Zapraszamy. 

Publikacja własna – Promohouse Nieruchomości